مقاله‌‌های آموزشی ایزو

مجوز و استاندارد‌های حلال و کاربرد‌ های آن

مجوز و استاندارد‌های حلال و کاربرد‌ های آن
3
(2)

معرفی استاندارد حلال

حلال یک واژه عربی است و به چیزی که مجاز است‌ و چیزی که پذیرفته است، گفته می‌شود؛ به عبارتی چیزی که برای مسلمانان مجاز است. حلال یک استاندارد بین المللی، معیاری از کیفیت غذای سالم و بهداشتی در جهان، عاملی برای توسعه مبادلات محصولات در بین کشور‌های اسلامی و غیر اسلامی است. گواهینامه حلال یک گواهی برای تایید یک محصول یا ماده خاص با معیار و قوانین حلال «مجاز با شریعت اسلامی‌» سازگار است. این گواهی برای اعتماد مصرف کنندگان از خریداری محصولات می‌دهد. همچنین، نشان حلال در بخش های مواد آرایشی، بهداشتی، غذایی و دارویی اعمال می‌کنند. این استاندارد عنوان می‌کند نه تنها در هنگام تولید، بلکه هنگام ‌‌خیره سازی و حمل و نقل باید مورد توجه قرار گیرند. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی مجوز و استاندارد‌های حلال و کاربرد‌ های آن بپردازیم.

نشان حلال استاندارد

حلال واژه‌ای از زبان عربی به معنی «مجاز و پاک» است. دین اسلام به این اصطلاح اهمیت قابل توجهی داده است. گواهینامه حلال در کنار استاندارد های مدیریت صنایع غذایی ایزو: ۲۲۰۰۰، HACCP به عنوان مکمل مثبت به توسعه صادرات و سلامت محصول انجام می‌‌شود.

چرا داشتن گواهینامه حلال مهم است؟

 جمعیت جهان ملی چند سال گذشته نرخ رشد بازار حلال به سرعت افزایش پیدا کرده است.

CNBC، گزارش داده که صنایع بهداشتی، آرایشی، دارویی بیشترین رشد در محصولات حلال داشتند، زیرا تقاضا برای این محصولات حلال به سرعت رشد کرده است.

 

نشان حلال استاندارد

 

فرایند صدور گواهینامه حلال

 برای اخذ گواهینامه حلال باید با کمک یک گروه مشاوره ۵ مرحله را تکمیل کنند:

 1. ارزیابی سازمان به دریافت گواهینامه حلال
 2. بررسی از محل کارخانه و تایید مقررات حلال
 3. صدور گواهینامه پس از تکمیل بازرسی
 4. بررسی‌های سالانه
 5. صدور مجدد گواهینامه هر ۳ سال یکبار

 نحوه استعلام گواهی حلال چگونه است؟

 فر‌ایند گواهی حلال در هر کشور با توجه به نوع محصول، ممکن است متفاوت باشد برای مطالب بیشتر بهتر است با مراجع محلی مربوطه تماس بگیرند.

برای استعلام گواهی حلال به طور کلی می‌توانید مراحل زیرا دنبال کنید:

 • تعیین محصول
 • شناسایی مراجع مربوطه
 • ارتباط با مراجع معتبر
 • انتظار برای پاسخ
 • بررسی اعتبار گواهی

چه مراکزی می‌توانند گواهینامه حلال اخذ کنند؟

اخذ گواهی حلال مزایایی برای شرکت‌ها چه در کل جهان به همراه می‌آورد‌.

به عنوان مثال:

 1. مصرف کنندگان را مطمئن می‌کنند که احکام شرعی را درتولید محصول رعایت کرده‌اند‌.
 2. با رعایت مقررات حلال، سطح بالایی از بهداشت محصول را تعیین می‌کنند.
 3. به تقاضای محصولات حلال در بازار‌های ایتالیا و بین المللی پاسخ می‌دهند.
 4. امتیاز دست یابی به صادرات در بازار‌های کشوری فراهم می کند.

مراجع صدور گواهی حلال

 برای اخذ گواهینامه حلال باید به مراکز یا سازمان‌های مختلفی مراجعه کنید. سازمان ‌های معتبر که توانایی ارزیابی و بررسی محصولات و خدمات را دارند و در صورت مطابقت با استاندارد‌‌ها گواهی را صادر می‌کنند. معروف ترین سازمان‌های صدور گواهینامه:

 • سازمان جهانی حلال« GHA»
 • سازمان حلال ملی « NHA»

گواهی حلال برای تولیدکنندگان و شرکت‌های مسلمانان و غیر مسلمانان بسیار اهمیت دارد. گواهی حلال نشان می‌دهد که محصولات و خدمات مطابق با اصول دین اسلام هستند، افزایش اعتماد مصرف کنندگان در فرصت بازاریابی بیشتر می‌شود.

جلب اعتماد مصرف کنندگان مسلمان با اخذ گواهینامه حلال

حال که با مجوز و استاندارد‌های حلال و کاربرد‌ های آن آشنا شدیم، پیشنهاد می‌کنیم هر چه سریع‌تر نسبت به دریافت این مجوز کاربردی و مهم اقدام نمایید. استاندارد حلال مجموعه‌ای از الزامات و دستورالعمل‌ها است که به منظور اطمینان از مطابقت محصولات و خدمات با شریعت اسلام وضع شده است. این استاندارد نقش مهمی در تضمین سلامت و کیفیت محصولات برای مصرف کنندگان مسلمان ایفا می‌کند. از سوی دیگر، دریافت گواهینامه حلال به مصرف کنندگان مسلمان اطمینان می‌دهد که محصولات و خدمات ارائه شده با ارزش‌ها و اعتقادات آنها مطابقت دارد. همچنین، تقاضا برای محصولات حلال در سراسر جهان به سرعت در حال افزایش است. به این ترتیب، اخذ گواهینامه حلال به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا به این بازارهای رو به رشد دست پیدا کنند. در نهایت، گواهینامه حلال به عنوان یک نشان معتبر از کیفیت و انطباق عمل می‌کند و می‌تواند به ارتقای وجهه برند شرکت کمک کند. رعایت استانداردهای حلال به کاهش خطرات مرتبط با ایمنی مواد غذایی و آلودگی محصولات کمک می‌کند. در مجموع، استاندارد حلال یک ابزار مهم برای تولیدکنندگان و شرکت‌هایی است که به دنبال ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و مطابق با شریعت اسلام به مصرف کنندگان مسلمان هستند.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به ما امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *