مقاله‌‌های آموزشی ایزو

کاربرد و مزایای ایزو بهداشت و ایمنی

کاربرد و مزایای ایزو بهداشت و ایمنی
3.5
(2)

وقتی بعضی از کسب و‌کار‌ها قوانین سازمان بهداشت ایمنی را رعایت‌ می‌کنند، کم کم متوجه افزایش روحیه کارکنان خود می‌شوند این بهبود هم به نوبه خود افزایش بهره‌‌ وری و رشد سازمان را به دنبال خواهد داشت. اگر می‌خواهید درباره کاربرد و مزایای ایزو بهداشت و ایمنی بیشتر بدانید این مقاله رو تا انتها مطالعه کنید.

اجرای کاربرد و مزایای ایزو بهداشت و ایمنی به ۱۰ گام تبدیل می‌شود:

۱. عملکرد در زمینه سلامت و ایمنی ایزو

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی یک قوانین است که به شما کمک می‌کند سلامت و ایمنی در محل کار را مدیریت کنید‌،‌‌ مهم ترین دلیل این است که همه کارمندان درک روشنی از چگونگی رسیدگی به فعالیت‌های‌ کلیدی خواهد داشت: خواه این فعالیت،‌ گزارش حادثه و ‌خواه پاسخ به مسئله یا حل مشکل باشد. وقتی یکی مجموعه از کارمندان آگاهی مناسب از پروتکل‌ها داشته باشند و همگی از یک رویکرد مشخص پیروی کنند نتیجه اجرای مدیریت و بهداشت و ایمنی شغلی مناسب باعث می‌شود سازمان سلامت و ایمنی نمای روشنی از محیط کار داشته باشد.

۲. هزینههای مربوط به حوادث ایزو در محیط کار

اگر سازمان شما در حال حاضر سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی ندارد برای حل مشکلات در آینده باید هزینه هفتگی یا ماهانه بپردازید. اگر شرکتی یا سازمانی که قوانین سیستم بهداشت ایمنی را رعایت نکرده و سیستمی برای نظارت بر حوادث ندارند در کل هیچ آشنایی با فرمول کارسازی برای کاهش محیط کارشان ندارند.

مهم ترین مزایای اجرای مدیریت بهداشت و ایمنی این است که به کاهش احتمال وقوع حوادث در محیط کار کمک کرده و این کار باعث کاهش هزینه های سازمانی می شود.

۳. روابط بین کارکنان و مدیریت ارشد سیستم ایزو

سومین مورد از مزیت اجرای مدیریت بهداشت ایمنی این است،‌ رضایت کارکنان در محیط کار را افزایش می‌دهد و  در نتیجه بهبود روابط بین آن ها کمک می‌کند. بعضی از سازمان‌های ایمنی و بهداشت دنبال بهانه‌ای برای اجرا نکردن قوانین هستند و بعضی از کارمندان متوجه این موضوع نمی‌شوند اما اینطور نیست.مسلما کارمندان متوجه می‌شوند که مدیران سازمان به سلامت بهداشت آنها اهمیت می‌دهند یا نه؟ بدون مدیریت سیستم بهداشت ایمنی ممکن است کارمندی ایمنی خود یا دیگران به خطر بیندازد این سیستم زمانی اتفاق میوفتد که کسب کارهای روی مدیریت و بهداشت و ایمنی شغلی سرمایه گذاری کنند و در چنین محیطی کارمندان احساس راحتی و امنیت بیشتری می‌کنند.

۴. کیفیت کلی کسبوکار ایزو و مزایای اجرای سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی

چهارمین مزیت بهداشت و ایمنی اجرای مدیریت و یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین راه ها برای بهبود کسب وکارهاست.

سیستم بهداشت و ایمنی شغلی به مدیریت ارشد سازمان کمک می‌کند به اهداف زیر دست پیدا کند:

  • تعداد روز های مرخصی به خاطر بیماری کارکنان
  • تعداد کارگران موقتی که باید استخدام شوند
  • هزینه آموزش برای کارکنان موقت و جدید
  • روحیه در بهره وری کارکنان افزایش می‌دهد
  • حق بیمه کمتری

وقتی تعداد حوادث محل کار کاهش می‌یابد خطر میزان آسیب کمتری پیش می‌آید، هزینه بررسی حوادث هم کم می‌شود.

۵. وجهه سازمان ایزو را بهتر میکند

حوادث مرتبط با سلامت عمومی در سازمان های مدرن می‌توانند آسیب جبران ناپذیری به وجهه عمومی آن وارد کنند. واقعیت این است که مصرف کننده‌ها به شرکت هایی که سلامت و ایمنی کارکنان خود را جدی نمی‌گیرند اعتماد چندانی ندارند. همین مورد ساده از مزیت سیستم مدیریت بهداشت ایمنی وجهه عمومی کسب و کار به مرور زمان می‌توان تقویت کرد. ایجاد جذابیت برند نظر اغلب مشتری هارو جلب می‌کند بخاطر همین هیچ سازمانی دوست ندارد تصاویر عمومی‌اش بخاطر حادثه کاری مخدوش شود. مصرف کننده ها به شرکت هایی که سلامت و بهداشت ایمنی کارکنان خود را جدی نمی‌گیرند اعتماد چندانی ندارند و برای همین خاطر است که استفاده از سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی در هر کسب و‌کاری، اقدام احتیاطی معقولی به شمار می‌رود.

6. حق بیمه را کاهش میدهد 

وقتی کسب و کاری می‌خواهد سراغ سیستم بهداشت ایمنی شغلی برود اولین پرسش هایش هزینه اجرای سیستم است. در عین حال مهم ترین مزیت اجرای سیستم ایمنی و بهداشت این است که هزینه‌هایش را با صرفه جویی جبران می‌کند مانند کاهش هزینه های جابه جایی و هزینه های آموزش. مسلما پرداخت حق و بیمه کردن کارکنان برای کسب وکار ها اجباری است و بعضی از شرکت های بیمه حق بیمه کمتری دریافت می کنند.

7. دسترسی به تسهیلات بانکی ایزو را راحت‌‌‌‌ تر میکند

همه ما به خوبی می‌دانیم دریافت تهسیلات بانکی هرگز کار آسانی نبوده به ویژه شرایط چالش برانگیز اقتصادی که ما در کشورمان داریم. اجرای موثر مدیریت و بهداشت و ایمنی شغلی، گامی مهم برای اثبات مدیریت درست و سرمایه گذاری های بالقوه است.

با قوانین و استاندارد ایمنی و بهداشت نتیجه کاهش حوادث و صدمات در محیط کار، شانس هر شرکتی برای سرمایه گذارهای جدید و دریافت تهسیلات بانکی افزایش می‌یابد.

۸ .‌ انطباق با مقررات ایزو را افزایش میدهد

اگر یک عبارت وجود داشته باشد که در دل خیلی از صاحبان کسب و کار ترس بیندازد یعنی این است: «تطابق با مقررات» چون رعایت نکردن مقررات کسب و کار مدام سخت تر می‌شوند و جریمه آن هایی که رعایت نمی‌کنند هم شدیدتر می‌شود. قوانین شغلی در سازمان مدیریت بهداشت و ایمنی به همه کارکنان سازمان کمک می‌کند تا الزامات قانون فعلی آگاه شوند.

۹. اعتمادبهنفس کارکنان را زیاد میکند

مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی تضمین می‌کند که کارکنان از تهدیدات در محیط کار‌ محافظت شوند. رایج ترین ریسک‌ها و مشکلات در محل کار مثل صدمات، بیماری‌های پوستی

وقتی کارمندان در سیستم مدیریت بهداشت ایمنی احساس امنیت در محیط کار دارند،‌ اعتماد به نفش‌شان افزایش ‌پیدا می‌کند به همین دلیل نرخ حفظ  روحیه کارمندان و افزایش بهره وری کمک می‌کند.

۱۰. مسئولیتپذیری سیستم شرکتی و اجتماعی را تقویت میکند

بخش مهمی از اجرای سیستم مدیریت و بهداشت و ایمنی از جذابیت برندها برای مصرف کننده هاست. طبق یک نظر سنجی پیش از ۵۷ درصد از شرکت کننده ها در کسب و کارها عقیده داشتند کسب و کار های سازمانی تضمین کننده برای انجام کارشان به روش های مضر متوسل نمی‌شوند. دقیقا از مزایای اجرای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت عبارت از رهبر سازمان با اجرای قدرتمند سیستم ها طوری نشان می‌دهد که برای رفاه جسمی و اجتماعی کارکنان خود ارزش قائل باشد. زمینه اجرای سیستم‌های مدیریتی و سازمان های ایرانی کمک می‌کند شرکت با بهره مندی از کارشناس های مجرب همه توان خود را به کار گیرند تا خیال شما آسوده باشد.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به ما امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.5 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *